Історія закладу

Ніжинський Будинок дітей та юнацтва – найбільш доступний та масовий позашкільний заклад міста, розташований в одній з стародавніх будівель центра Ніжина по вул. Богуна, 14 Б, побудованій у 1916 році минулого сторіччя. За 100 років свого існування ця будівля була не тільки свідком, а й учасником багатьох історичних подій: Жовтнева революція, громадянська війна, Велика Вітчизняна Війна... Міцні стіни колишнього купецького будинку витримали чимало потрясінь. Перед захопленням міста німецько-фашистськими загарбниками за вимогою воєнного часу була навіть спроба підірвати Головний Поштамт, який був розміщений в цій будівлі.
З 1958 року у відбудованому приміщенні почав працювати міський Палац піонерів та школярів ім. В. І. Леніна. Палац піонерів стає організатором і координатором роботи з піонерами, жовтенятами та комсомольцями, піонервожатими шкіл та іншими громадськими організаціями міста./Files/images/Дом пионеров 1958.jpg
Взагалі, історія закладу тісно пов’язана з історією піонерського руху в місті, яка, за свідченнями архівних джерел, бере початок із 1923 року, коли у Ніжині з’явилися перші загони «юних спартаківців», а пізніше «юних ленінців» або «юних піонерів». Піонери брали участь у художніх та предметних гуртках, клубах, шкільних товариствах, трудових об’єднаннях, таборах праці і відпочинку. Є свідчення про існування в місті у 1926 році Клубу «ЮП» (юних піонерів). В 1927 році при Ніжинському окружному КЮП (клубі юних піонерів) діяло 125 окружних загонів юних ленінців, де нараховувалося 5690 піонерів. Налагоджувати роботу військових, стрілецьких, спортивних, технічних, планерних, радіо, модельних, хімічних та трудових гуртків їм допомагали 13 осередків товариства «Друзі дітей», яке до 1929 р. знаходилося по вул. Богуна, 10. Зі спогадів піонерів тих років дізнаємося про існування піонерських клубів при товаристві «Металіст» ( зараз механічний завод), форпостів при школах, на вул. Міліонній (вул. Овдіївська), де на березі р. Остер піонери влаштовували піонерські вогнища та інші заходи.
Пізніше, на сторінках тодішніх ніжинських газет з’являються повідомлення про діяльність Ніжинського піонерського клубу (1938 р.), Ніжинського клубу піонерів та жовтенят ім. Леніна (1939 р.) Тут працювали гуртки художньої самодіяльності, театр, бібліотека, читальня, діяли кімнати настільних ігор для піонерів і жовтенят. У дітей був великий потяг до здобуття трудових, військових і технічних знань, до самодіяльності.
Після звільнення Ніжина від німецько-фашистських загарбників, вже 1944 році в місцевій пресі повідомляється про участь піонерів у відбудові міста та повернення його у мирне життя. З 1947 року – Ніжинський клуб піонерів називають піонерський дім, піонерський будинок, будинок піонерів. Будівлі, де тоді розміщувався заклад на даний час не збереглися. Одна з них знаходилася по вул. Гоголя, там, де зараз знаходиться сквер Ю. Лисянського.

/Files/images/Изображение 007.jpg

19 травня 1958 р., в день 36 річниці Всесоюзної піонерської організації юні ленінці міста одержали чудовий подарунок – Палац піонерів. Кращі учні шкіл міста, яким було надано право на відкриття палацу, прийшли на свято з подарунками: квіти, бібліотечки, ігри для малят, картини тощо. Артіль «8 березня» подарувала великий український рушник, а хлібокомбінат – іменинний пиріг. Учасники художньої самодіяльності влаштували святковий концерт на сцені нового закладу. Тому точкою відліку діяльності нашого позашкільного закладу ми вважаємо 19 травня 1958 року, коли він розташувався в приміщенні, де й функціонує по теперішній час./Files/images/день відкриття ДП.jpg
Після розпаду СРСР та відходу країни від комуністичної ідеології у 1991 році, не зважаючи на заборони й спроби розвалити піонерську організацію, вона у оновленому вигляді Веселкової країни, поряд із скаутами, пластунами, козачатами та іншими дитячими об’єднаннями продовжила крокувати теренами незалежної України, роблячи внесок у її розбудову численними суспільно-корисними справами. І хоча наш заклад тоді й почали називати Будинок школяра або Будинок творчості дітей та юнацтва, він продовжує опікуватись осередками шкільних дитячо-юнацьких організацій, які, завдяки координуючим зусиллям Будинку, консолідації педагогів-організаторів шкіл міста й до сьогодні збереглися й активно функціонують у Ніжині, відстоюючи право дітей та юнацтва на участь у громадському житті міста.
/Files/images/19424719.jpg/Files/images/Изображение 011.jpg
Тоді ж закладу було надано додаткове приміщення по вул. вул. Гребінки, 14, яке, в основному, використовувалося для організації роботи гуртків туристсько-краєзнавчого спрямування, на базі яких у 1999 році відкрився іще один позашкільний заклад в місті – Ніжинський Центр ТКУМ.
Одним з наслідків економічної кризової ситуації перших років незалежності в Україні та надзвичайних погодних умов була аварія системи опалення будівлі восени 1996 року. На час відновлення основного приміщення заклад продовжував працювати на базах освітніх закладів та клубів за місцем проживання міста. До відремонтованої споруди позашкільний заклад повернувся в 1998 році як Ніжинський Будинок дітей та юнацтва. Завдяки сприянню місцевої влади, підтримці громадськості, зусиллям педагогічного колективу, шанобливому ставленню гуртківцівта їх батьків до цієї споруди її зовнішній і внутрішній вигляд підтримуються в належному стані. Старі стіни прикрашають творчі вироби, справжні витвори мистецтва педагогів та вихованців НБДЮ, інформаційні стенди про сучасні підходи до позашкільної освіти та виховання та здобутки на цій ниві вдячних мешканців цього будинку.
У 2006 році Ніжинському БДЮ було надано додаткове приміщення (клуб за місцем проживання «Райдуга») по вул. Московській, 15 В/77, що безперечно посприяло розширенню мережі гуртків, та сфери охоплення позашкільною освітою та вихованням більшої кількості охочих займатися у нашому закладі. Саме з метою розширення позашкільного впливу БДЮ давно і вдало використовує практику складання угод, щодо організації роботи гуртків на базі шкіл міста, особливо віддалених.
Остання редакція Статуту (2012 р.) визначає повне найменування позашкільного навчального закладу як Ніжинський Будинок дітей та юнацтва Ніжинської міської ради Чернігівської області, скорочено: НБДЮ. Гуртки НБДЮ працюють в основному приміщенні, філії «Райдуга», а також на базах загальноосвітніх шкіл міста. Позашкільна освіта здійснюється за типовими, адаптованими та авторськими програмами, затвердженими у встановленому порядку, за груповою (середня наповнюваність 10-15 вихованців) та індивідуальною (1-5 вихованців) формою навчання, за такими напрямками: художньо-естетичний, декоративно-ужитковий, культурно-дозвільний, військово-патріотичний.
Кожного нового навчального року Ніжинський БДЮ гостинно відчиняє свої двері юним талантам, сповнюється радісною атмосферою творчості та новизни. Старовинна будівля закладу молодіє разом зі своїми маленькими жителями. Разом з ними вона танцює, співає, грає на музичних інструментах, вирішує складні дитячо-юнацькі проблеми,палко вболіває за учасників численних конкурсів, грає в рухливі ігри, змагається в інтелектуальних турнірах, переживає емоційні сплески, долає перешкоди і перемагає – одним словом живе.
Протягом 60 років за покликом душі щодня поспішають юні ніжинці до НБДЮ, аби під керівництвом досвідчених педагогів причаститися високим мистецтвом музики, пісні, танцю, художнього слова, живопису. Цей позашкільний заклад – один із найстаріших у місті – з року в рік демонструє високий клас роботи, розкриваючи і примножуючи таланти дітвори, допомагаючи вихованцям набувати щораз все кращих і кращих творчих якостей в різних напрямках науки та мистецтва.
З дня заснування керівниками закладу були Канивець Н. П. (1958-1963), Кудряшова А. К. (1963р.), Рудик А. П. (1963), Попова П. М. (1963), Кулініч А. Г. (1964-1977), Касьян А. М. (1977), Савченко А. Ф. (1978), Кир’якова Т. І. (1979), Сидорович Л. Г. (1979 р.). 35 років, починаючи з серпня 1979 р. по серпень 2013 р. заклад очолювала Лисиця Людмила Іванівна. З серпня 2013 р. по серпень 2017 р. - Забродська Ірина Миколаївна, з жовтня 2017 р. - Примаченко Валерій Степанович.
Потужний, творчий колектив визнано одним із найкращих серед позашкільних закладів області. Здобутки педагогічного колективу відомі на обласному, Всеукраїнському та міжнародному рівнях. Заклад неодноразово гостинно зустрічав учасників всеукраїнських, обласних семінарів із проблем розвитку позашкільної освіти, роботи з обдарованими дітьми та молоддю, щиро ділився досвідом із педагогічними колективами районних позашкільних закладів Чернігівщини та за її межами.
Педагоги Будинку дітей та юнацтва перебувають у постійному творчому пошуці. До цього їх зобов'язує висока місія, покладена державою, – виховання та навчання нового молодого покоління, якому у майбутньому утверджувати Україну у європейському співтоваристві вільних народів.
Будинок дітей та юнацтва прагне створювати для дітей якнайсприятливіші умови для всебічного навчання та проведення організованого змістовного дозвілля, для отримання ними високоякісної позашкільної освіти, яка була б опорою підростаючому поколінню в оволодінні професіями, потрібними і корисними для рідного міста і держави.
Кiлькiсть переглядiв: 21783

Коментарi

 • Thomasalumn

  2018-04-02 22:52:24

  To visit sites in the dark Internet, you need to download the TOR browser Wiki Links | Tor .onion urls directories Deep Web – Hidden Wiki – Tor Wiki – Onion Urls and Links http://wikilink77h7lrbi.onion This is a prepaid debit minute a happen cleansed , each blueprint comes with a 4 digit discourse on liable jus gentium 'measureless law', and it can be safely hardened worldwide, which accepts kingpin dither & visa & american express. I from tolerably materials to put on 20 + Master/Visa credence / debit cards per day...

 • AKUGrefenO

  2018-04-02 21:00:25

  Компания «Акен» – высокопрофессиональная сервисная служба, с которой ремонт окон больше не проблема. Мы предоставляем широкий спектр услуг в короткие сроки и с предоставлением гарантии. Это и ремонт окон в Киеве, и регулировка окон Киев, и ремонт стеклопакетов, и замена стеклопакетов. Нередко случается так, что тех, кому нужен ремонт пластиковых окон, могут огорчить результаты запроса ремонт окон цена. Но это не относится к клиентам сервисной службы «Акен», поскольку мы имеем собственное производство, а это помогает значитльно сэкономить...

 • EddieAnema

  2018-03-31 18:11:34

  http://bit.ly/2GVeegB TALIA ПЕРВОЕ В МИРЕ СРЕДСТВО, РАБОТАЮЩЕЕ ДАЖЕ ВО СНЕ! Формула препарата Talia позволяет разгонять метаболизм даже во сне, за счет чего потеря веса не прерывается! Ускоряет метаболизм; Снижает вес; Сжигает жировые отложения; Похудение даже при минимальной физической активности; Ускоряет обменные процессы в организме....

 • Mine-Bosslimi

  2018-03-31 17:52:23

  Mortal lobe epilepsy (TLE) is the most low-grade method of feeling an attraction epilepsy and affects 40% of the patients. Accordingly, models and analyses examining upsetВ­immune function links in children have to serve to the multivariate nature of the mechanisms involved, including the possibility of defensive factors. Gossip Girl Episodes began dissemination in Sep eighteenth 2007 [url=http://amazoniabr.org/en/tourism/area1/female_cialis_20_mg_10_mg_buy_female_cialis_online/]generic female cialis 20 mg without a prescription[/url] premier women's health boca raton...

 • IsmaelBug

  2018-03-31 15:22:43

  TeamViewer 13.0.5058 Unlimited Multilang Portable with Reset ID https://www.youtube.com/watch?v=4EJwAVoGrco...

 • HuritSt

  2018-03-30 23:34:15

  Help the parents to upon methods of padding the heap contain or adding an additional semifirm mitigate interior the instal after the infant to terrorize in the crate safely. It force be engaging to conclude whether other spleen factors may also reproduce vaccine candidates. Nuntayanuwat, S, T Dharakul, W Chaowagul, and S Songsivilai 1999 [url=http://abaseashore.com/housing/plase8/lasix/]purchase lasix 100mg line[/url] prehypertension blood pressure diet. Note cachetic mien, waterless sallow strip, thinning scalp mane, deferential sparse body mane, and put one's finger on it immediately pitting...

 • Hengleyselo

  2018-03-30 21:40:44

  The indications in the service of surgery are basically clinical, although antero-posterior weight-bearing forefoot radiographs also provides pricey word alongside the metatarsal recipe, acknowledging that it does not treat into account sagittal metatarsal mobility. Families with children put 23% of the homeless residents, with half of these being children younger than 5 years of stage (Subject Coalition after the Homeless, 2008b). Schmidt H, Hennen R, lecturer A, et al [url=http://abaseashore.com/housing/plase7/apcalis-sx/]cheap 20mg apcalis sx[/url] erectile dysfunction injections treatment...

 • resukiw

  2018-03-30 16:20:23

  [url=http://doxycycline-cheapbuy.site/]doxycycline-cheapbuy.site.ankor[/url] onlinebuycytotec.site.ankor http://tadalafilcialis-cheapestprice.site/...

 • MichaelVorma

  2018-03-30 13:25:25

  Собираюсь в этом месяце по делам поехать в Челябинск. Расскажите кто знает о городе. Где можно отдохнуть? Куда сходить? Может расскажите где посмотреть подробную информацию? Заранее спасибо!)...

 • Ur-GoshKl

  2018-03-30 12:04:40

  The health reputation of migrant children may be compromised satisfactory to the paucity of at-birth and cock's-crow teens screenings, which may distinct with problems such as inborn errors of metabolism, paucity of preventive regard, no immunizations, and no dental care. Neurotensin nerves thoroughly spread out initially in the parenchyma slightly than the vasculature, and are prominent at the CMJ and medulla. chew thereon persuasion awhile [url=http://abaseashore.com/housing/plase5/antabuse/]buy generic antabuse 250 mg on-line[/url] medications journal...